Göz Kusurları

İnsanın dış dünyayla bağlantısını sağlamakta hiç şüphesiz en önemli organı olan göz, görme olayının gerçekleştiği yegane organdır.Göz hastalıklarının (kusurlarının) önemi de bu nedenle yüksektir. Göz kusurları hakkında bilginiz olursa hangi kusura sahip olduğunuzu da kısmen tespit edebilirsiniz.

Gözün çalışma sistemi tıpkı fotoğraf makineleri gibidir. Dış dünyadan aldığı görüntüleri; ışık miktarına göre büyüyüp küçülerek kendisini ayarlayan gözbebeği, gelen ışınlarda odaklanmayı sağlayan merceği ve en arka kısımda adeta bir film şeridi görevini üstlenen retinası yardımıyla, görüntüyü oluşturur. Burada oluşan görüntü ilk olarak terstir, gözden beyne giden sinirler vasıtasıyla sarı leke üzerinde oluşan görüntü, beyin merkezinde düz bir görüntü halini alır ve görme işlemi tamamlanmış olur.

Görme olayının saliselerle ifade edilebilecek zaman diliminde gerçekleştiği düşünülecek olursa bu sistemde yer alan en ufak bir bozukluk, bu şahane görme olayını sekteye uğratacaktır.
Gözü genel olarak 3 kısma ayırmak mümkündür. Bunlar; gözakı(sert tabaka), kornea(saydam tabaka) ve retina(ağ tabaka) şeklindedir. Bu 3 kısımdan herhangi birinde varolan veya meydana gelecek sorunlara genel olarak göz kusurları denir.
Başlıca göz kusurları ise hipermetrop, miyop, presbiyop, astigmat, katarakt, şaşılık, glokom(göz tansiyonu), renk körlüğü olarak sayılabilir.
Bu hastalıklardan bazılarını yaşayan fakat henüz bundan emin olmayan, başka bir ifadeyle anlayamamış hastalar mevcuttur. Bu tür durumlarda derhal bir hekime başvurulmalıdır. Ancak evde bunu anlamak adına yapılabilecek bazı testler vardır. Örneğin miyop veya hipermetrop olunduğu yazıları uzaktan ve yaklaşarak okuyarak anlaşılabilir. Renk körlüğü renkler arasına gizlenmiş sayı veya harfler yardımıyla tespit edilebilir. Fakat göz kusuru şüphesi olanlar derhal bir hekime başvurmalıdırlar.

Reklamlar
Bu yazı Göz Hastalıkları içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s